Руководство страны, как и местные власти пытаются как можно быстрее загнать людей в ОСББ, рассказывая только о положительных моментах для жителей многоквартирных домов, но о горьком разочаровании или практически полной невозможности содержать дома, умалчивают. Лучше прочтите статью внимательно.

Опыт многих стран, в т.ч. Франции, Швейцарии, доказали что в данном случае лучшим вариантом является создание Домового Комитета как органа самоорганизации населения (ОСН), которая будет иметь контроль над деятельностью ЖЭКа по отношению к ихним домам, но еще и получать дополнительное финансирование с бюджета города. В случае с ОСББ жители абсолютно лишаются любой помощи, они становятся полностью на самообеспечении, которого катастрофически не хватит по двум основным причинам, убитые дома и бедное население.

МІФИ ПРО «КАЗКОВЕ» ЖИТТЯ
Щоб побачити майбутнє міста, коли тут існуватимуть одні ОСББ, варто заїхати в селище IMG_6180.JPGПершотравневе (цемзаводу). Саме цей район є показовим, адже в ньому не залишилося жодного комунального господарства. Чи можна його назвати острівцем житлового благополуччя, взірцем, до якого варто тягнутися?

Око милують хіба що декілька висоток, зведених порівняно нещодавно, та прибудинкова територія навколо них. Таке ж благополуччя можна побачити й у центральній частині міста, де милуються новобудови. А от будинки, яким по 40-50 років, однаково плачуть від безвиході в будь-якій частині міста.

З головою асоціації ОСББ селища Першотравневе Емілією Мазур обходимо її чимале господарство – 11 будинків.
- Ідея створення ОСББ - непогана, - говорить Емілія Станіславівна. – Але ця справа в нас не доведена до кінця. Навіть елементарний перехід будинку від обслуговування ЖЕКом до ОСББ не продуманий. Було би логічним, якби люди, які виходять з ЖЕКу, стовідсотково розрахувалися за борги. Але ні. Наприклад, ЖЕК, який існував на території селища до минулого року, досі IMG_6186.JPGзнаходиться в стадії ліквідації. Його працівники не можуть отримати пенсії, бо немає повних виплат до Пенсійного фонду, а виплат немає, бо люди не розрахувалися з боргами. Боржників подали до суду. Є рішення стягнути борг. І що далі? Люди або закордоном, або не працюють, або працюють нелегально. Нині на виконанні перебувають 53 справи на 40 тисяч грн! Є квартири, де заборгованість сягає 5-6 тисяч грн, а одна з мешканок узагалі винна понад 10 тисяч грн! Ці люди як не платили в ЖЕК, так і не платять ОСББ. І механізму впливу на них немає.

- Еміліє Станіславівно, чи піднялася квартплата для мешканців після створення ОСББ?
- Плата залишилася на тому ж рівні. Хоча цих грошей катастрофічно не вистачає. Але я розумію, що нині платити більше зможуть максимум 15% населення, решта - ледве здужає нинішню плату. У нас в основному живуть пенсіонери й дуже багато непрацюючих. Люди бідні. Основні кошти від щомісячних надходжень «з’їдають» обов’язкові розрахунки з КП «Міськліфтсвітло» і КП «Спецкомунтранс». Нещодавно голови ОСББ порушували питання укладання договорів між КП «Спецкомунтранс» і безпосередньо кожним власником квартири. Адже ситуація незрозуміла. З одного боку, ОСББ зобов’язують щомісяця розрахуватися за вивіз сміття, і ми мусимо цеIMG_6192.JPG робити, а з іншого – ми не можемо зобов’язати того ж таки мешканця вчасно заплатити за надані послуги. Крім того, КП «Спецкомунтранс» вивозить лише один вид відходів - побутове сміття. А решту хто має вивозити? На наші сміттєві майданчики непотріб виносять не лише члени інших ОСББ, але й мешканці Слобідки-Гуминецької й Лисогірки. Почистили дерева – гілля привезли до нас, поламався диван – знову до нас. Орендувати трактор для вивезення цього мотлоху коштує 150 грн. Де їх брати, коли кожна копійка на рахунку?

Ще одне невирішене питання: хто має прибирати сміттєвий майданчик і дбати про належний стан контейнерів? Ця графа не прописана в тарифах ні ЖЕКів, ні ОСББ. «Спецкомунтранс» каже, що це не їхня робота. Поки я очолювала ЖЕК, ми щороку перед Великоднем фарбували й дезінфікували бачки, постійно прибирали територію. Зараз самі бачите, який вигляд. Я не відмовляюся прибирати, але це мають робити й мешканці інших ОСББ, які також сюди скидають сміття. 

Відповідно до Постанови Кабміну, плата за вивіз побутових відходів вираховується не від кількості мешканців квартири, а від квадратних метрів житлової площі. Чому? Не секрет, що нині в багатьох 3-кімнатних квартирах живе по одній людині, а в 1-кімнатних – по четверо-п’ятеро. Де логіка таких розрахунків?
- Якщо у Вас асоціація ОСББ, то Ви маєте можливість акумулювати кошти цих будинків і в разі потреби використовувати їх на ліквідацію, скажімо, аварії одного з будинків...
- Ні. Кожен будинок має власний рахунок. Цьогоріч на Молодіжній, 13 і 15 прорвало тепломережу. Ситуація була критичною. Я в борг набрала матеріалів, трохи коштів позичила, і аварії вдалося ліквідувати в короткий термін. Зараз щомісяця віддаємо позичені гроші й розраховуємося за матеріали.  
- Тоді в чому суть асоціації, якщо кожен будинок самостійно вирішує свої проблеми?
- На 11 будинків працює всього 4 штатних робітників. Це економія грошей.
- На вашу думку, чи готове нині населення до організації ОСББ?
- Ні. Більшість людей бідні. Якщо мова йде про новобудову, та ще й висотку, то самі розумієте, квартири там купують не пенсіонери чи безробітні. Той, хто знайшов сотні тисяч на придбання квартири, щомісяця знаходитиме необхідну суму й на її утримання. А звідки платитиме решта? Люди помилково вважають, що ЖЕКи зобов’язані робити капремонти будинків хоча б перед зняттям їх з балансу. Ні, вони мають проводити лише поточні ремонти. Кошти на капремонт зобов’язана виділяти держава. А от у випадку створення ОСББ держава вмиває руки, мовляв, це ваша власність – отже й ваш клопіт.

І що ми маємо? ОСББ створюються на базі старих, майже аварійних будинків. До прикладу, для того, щоб зробити м’яку покрівлю будинку, треба зібрати близько 100 тис. грн, шатрову – понад 500 тис. грн. Який будинок збере такі кошти? А якщо треба замінити ще внутрішньобудинкову мережу, каналізацію... Візьмемо, наприклад, Молодіжну, 17 – єдиний в місті великопанельний дім. Він давно осипався, шви панелей протікають. Влада виділила гроші, щоб заліпити шви, бо вода затікала людям у квартири. Металеві конструкції, на яких тримаються панелі, їсть іржа, її вже видно ззовні. У кутових квартирах дуже холодно. Відповідно до міської програми «Теплий дім», 50% від вартості робіт покриває міська влада. Та чи зможуть мешканці зібрати свою половину?    
У двох наших будинках під самісіньким дахом повідлітала плитка. У мешканців верхніх поверхів почали замокати стіни, а жителі нижніх заявили, що то не їхній клопіт, мовляв, у них нічого не тече. Ось вам і готовність людей до ОСББ.

На жаль, люди досі не розуміють, що їхній будинок – то вже їхня власність, а не комунальна. Сміття з вікон як викидали, так і викидають, або на сходові клітки. Двері виламують. Є в нас багато місць загального користування, які не обслуговує жодне ОСББ. Тобто, в себе під дверима прибрали - і до побачення. А про те, що автівки на газони виїжджають, то вже й казати не треба. Не встигнемо посадити клумбу, як її вже змісили з болотом протектори коліс.
- Чи відчуваєте підтримку держави?
- Ще 2010 року з Держбюджету надійшло 3 млн. грн на ремонт чотирьох покрівель і утеплення одного будинку. З того часу – нічого.  
- Еміліє Станіславівно, мешканцям яких будинків Ви би не радили створювати ОСББ?
- Тим, які живуть у старих будинках, а також, де мало квартир і значна частина населення пенсіонери або непрацюючі.

«ЖЕКІВСЬКІ» БУДНІ НЕ ТАКІ ВЖЕ Й СІРІ
Нещодавно останній в місті ЖЕК №2, на балансі якого 148 будинків, припинив своє існування. Подібно до решти вчорашніх ЖЕКів він став комунальним підприємством «Добробут». Хоча, навіть змінивши назву, функції підприємства залишилися тими ж.
- Нам терміново потрібно було створити комунальне підприємство, - пояснює його директор IMG_6210.JPGАндрій Віннічук. – Позиція Уряду щодо ЖЕКів відома. Як тільки ми, як ЖЕК, виходили з певними питаннями за межі міста, то відразу ж бачили, що розраховувати на підтримку не варто.
- Андрію Петровичу, ситуація з повноцінним існуванням ОСББ у місті далека від оптимістичної. Чи таким же безрадісним є життя комунального підприємства?
- Якби воно таким було, то мешканці двох будинків, які свого часу створили ОСББ, нині не просили нас, щоб ми знову взяли їхні будинки на обслуговування. Мода на ОСББ проходить. Ейфорія минула, коли люди зіштовхнулися з жорстокою реальністю: ні з чим і ні за що хазяювати.

Що потрібно, аби ОСББ повноцінно функціонувало? По-перше, чималі кошти, по-друге, матеріально-технічна база, по-третє, повний штат спеціалістів. Чи багато ОСББ у місті можуть цим похизуватися? А тепер пригадаймо, що є в комунальному підприємстві. Це спеціалісти, які працюють повний IMG_6204.JPGробочий день, і матеріально-технічна база (створили цех металоконструкцій, маємо автовишку, яка працює на газобалонному устаткуванні, трактор, причіпний пристрій для згортання снігу).

На першому поверсі нашого приміщення реконструюємо кабінети майбутнього «прозорого офісу» (метод єдиного вікна). Завдяки такому нововведенню, всі кабінети спеціалістів знаходитимуться в одному місці, їх розділятимуть лише прозорі перегородки. Приміщення укомплектують відеокамерами, завдяки яким і мер, і працівники служби «1505» в будь-який час зможуть бачити, чим ми займаємося. Вже за два місяці «прозорий офіс» запрацює.   
- Не минуло й року, як Ви очолюєте це комунальне підприємство. Що за цей період вдалося зробити?
- Мені, як керівнику КП, єдиному в області вдалося взяти кредит 1 млн. 18 тис. грн під 3% річних на ремонт будинків, зокрема фасадів та покрівель. Значні кошти нині йдуть на кронування дерев, що на території військового містечка. У семи будинках встановили пластикові вікна без жодної копійки додаткового фінансування. Планую за 3-4 роки встановити пластикові вікна у всіх під’їздах наших будинків. Також намагаємося самі заробляти, а не лише чекати на квартплату. Надаємо послуги автовишкою (у нас найменша вартість години оренди – 148 грн), власники деяких домоволодінь наймають наших пічників, можемо продавати лавки на металевому каркасі, які самі ж виготовляємо (до речі, вже встановили 70 лавок і зробили заготовки ще на 140).
- Як воюєте з боржниками?
- Надсилаємо їм так звані «листи щастя». У цих рахунках-попередженнях розписано, які послуги ми надаємо боржнику і його борг.

Також у них зазначено, що в разі несплати заборгованості КП не має можливості надавати повний перелік експлуатаційних послуг та не гарантує їх якість. Для заохочення до своєчасних розрахунків у будинках, які не мають заборгованості, першочергово робимо ремонт і встановлюємо пластикові вікна. Нині мешканці винні нам 500 тис. грн. Добре, що ми нікому не винні. Вчасно розраховуємося з транзитерами й виплачуємо зарплату працівникам. Звичайно, по нас дуже вдарило підвищення плати за вивіз сміття. Якщо минулого IMG_6217.JPGроку ми платили по 48,7 тис. грн щомісяця, то вже з нового року – по 84,8 тис. грн! Досі не можу зрозуміти, чому КП «Спецкомунтранс» вивозить лише те сміття, що в контейнерах. Якщо цее єдине в місті спеціалізоване підприємство, яке займається вивезенням й утилізацією сміття, то нехай вивозить усі відходи.    
- Старі будинки об’єднує чимало комунальних бід, одна з яких – козирки, що падають людям на голови...
- На мою думку, час запровадити загальноміську програму «Козирки». У мене щодо цього є деякі міркування. Якщо наше підприємство вже робить лавки, то чому би нам не взятися за виготовлення козирків? Це мають бути типові бетонні козирки, покриті бітумною черепицею – надійно і якісно.
- Андрію Петровичу, чи припускаєте Ви, що одного дня вчорашні ЖЕКи, а нинішні КП перестануть існувати?  
- Не думаю. Хто прийде на їхнє місце? ОСББ? Такі об’єднання співвласників виправдовують себе лише у випадку, коли це новобудови, які мають не менше 100 квартир з великою площею. А якщо говорити про «хрущовські» 5-поверхівки, у яких мешкають в основному пенсіонери, то куди вже їм рухатися?..

Источник: статья